AKTUALITY
Sazenice jahod
Již přijímáme objednávky pro jarní výsadbu, sazenice budeme expedovat v průběhu dubna, přesný termín zahájení prodeje bude zveřejněn podle průběhu jara.

 

Jablečný mošt
Taktéž u nás můžete zakoupit 100% jablečný mošt, 10ti litrový bag-in box za 240Kč.

 

Ovocné stromky, keře a růže
Prodej ovocných stromků, keřů a růží zahájen. Otevřeno máme Po-Pá 7.00 - 15.30hod a So 7.00-12.00hod.

 


 


03.04.2012

Jahody v historii

Stručně o původu jahod

JahodyZmínky o pěstování a konzumaci jahod se táhnou velkou částí dějin. Podle archeologických nálezů již lidi z doby kamenné jedli planě rostoucí jahody. První dochované zprávy o jahodách a o jejich léčebných účincích pocházejí od řeckého lékaře Hippokrata. Ve starém Římě byly jahody považovány za gurmánskou záležitost.

Ve středověku pěstovali jahody mnichové ve svých klášterních zahradách. Tyto červené plody nesměly chybět ani na šlechtických stolech. První odrůdy jahodníku se nejvíce podobaly dnešním lesním jahodám. U zrodu velkoplodých odrůd byly až jahodníky dovezené z Ameriky, které pěstoval i zahradník francouzského krále Ludvíka XV.

Na území Čech a Moravy se jahody začínají v širší míře pěstovat až v 19. století v oblasti Neveklovska. Prvním pěstitelem velkoplodých jahod byl Rudolf Strimpl na statku Chlistov (obec Teletín u Krňan). V roce 1896 zde začal s křížením odrůd dovezených z Ameriky.

Jahody byly dříve považovány za královské ovoce, či za ovoce lásky. Věřilo se, že jejich konzumace podporuje chuť k sexu.ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
Jaké choroby mohou mít Vaše jahody
www.hobbyzahrada.cz

Jak si pojistit dobrou úrodu jahod a jiných plodů
www.novinky.cz
 
Jak se starat o jahodiště
www.novinky.cz

Co prinášejí jahody pro Vaše zdraví
vareni.cz/jahody/ 
 
Popínavé jahody, nebo šikovný podvod?
www.svet-bydleni.cz
 
NAŠI PARTNEŘI