AKTUALITY
Sazenice jahod
Již přijímáme objednávky pro jarní výsadbu, sazenice budeme expedovat v průběhu dubna, přesný termín zahájení prodeje bude zveřejněn podle průběhu jara.

 

Jablečný mošt
Taktéž u nás můžete zakoupit 100% jablečný mošt, 10ti litrový bag-in box za 240Kč.

 

Ovocné stromky, keře a růže
Prodej ovocných stromků, keřů a růží zahájen. Otevřeno máme Po-Pá 7.00 - 15.30hod a So 7.00-12.00hod.

 


 


15.02.2013

Výnosový potenciál různých odrůd

náš článek uveřejněný v časopise Zahrádkář 09/12

Proč se pěstují jahody s odlišným výnosovým potenciálem?
    
Minulé povídání o jahodách jsme zakončili otázkou:  „Proč se množí a pěstují odrůdy s odlišným výnosovým potenciálem 0,7 – 1,2kg na roslinu?“
Odpověď je jednoduchá: Při šlechtění nových odrůd je výnosový potenciál jedním z hlavních parametrů. Pokud nová odrůda nedosahuje vysokého výnosu, má jen velmi malou šanci  prosadit se na trhu. Dalšími důležitými faktory pro novou odrůdu jsou kvalita plodů, zdravotní stav a chuť. Pro velkopěstitele jsou prioritní výnos a kvalita plodů. Pro zahrádkáře jsou naopak nejdůležitější chuť a zdravotní stav. Proto se dá říct, že v současném sortimentu sadby jsou novější odrůdy, které dominují především výnosem a starší odrůdy s nižším výnosem, které jsou žádány malopěstitely pro jejich nezaměnitelnou chuť.
Dovolím si ještě doplnit informaci, co to vlastně je ten „výnosový potenciál“. U nás v Turnově se sleduje ve speciálních podmínkách udržovacího šlechtění. Jedná se o sazenice v nejvyšším možném stupni množení (super elita), které jsou pěstované jednotlivě s roztečí 1x1m a je jim věnována speciální pozornost podle metodiky udržovacího šlechtění. Výnosový potenciál je průměr sklizně za pět let, tak aby se eliminovali případné výkyvy způsobené mrazem nebo jiným nepříznivým faktorem v jednom konkrétním roce.
Kromě udržovacího šlechtění a produkce certifikované sadby provádíme i testování nových odrůd. Aby odrůda u nás uspěla, musí být nejenom úrodná a zdravotně způsobilá, ale musí nám také chutnat. Novější odrůdy, které nás v poslední době zaujaly jak výnosem tak chutí jsou: Rumba (raná odrůda), Sonáta (středně raná odrůda) a Florence (pozdní odrůda).
Zde je náš žebříček odrůd podle výnosnosti:
Elkat ………………… 1,16kg
Florence……………... 1,09kg
Rumba………………. 1,07kg (zatím pouze tříletý průměr)
Darselekt…………….. 1,06kg
Sonáta……………….. 1,04kg
Dita………………….. 1,03kg
Honeyoe……………..  0,98kg
Dukát…………………0,98kg
Polka………………….0,97kg
Civmad……………….0,95kg
Queen………………… 0,94kg
Symphony……………. 0,92kg
Olívie………………….0,90kg
Pandora……………….0,90kg
Elsanta……………….. 0,89kg
Pegasus………………. 0,89kg
Ilona…………………. 0,88kg
Red Gauntlet………… 0,87kg
Prima………………… 0,86kg
Valika………………… 0,85kg
Senga Sengana…………0,85kg
Lesana………………….0,84kg
Andrea………………… 0,82kg
Karmen…………………0,82kg
Induka………………… 0,80kg
Korona…………………0,79kg
Elvíra…………………. 0,79kg
Tenira………………….0,78kg
Frikonsa………………..0,72kg
Zefýr …………………. 0,71kg
Bounty………………… 0,70kg
Kama…………………..0,70kg
 
 
 
Na samotnou hmotnost plodu má zásadní vliv dutina uvnitř plodu. Typickým případem je odrůda Karmen,
která má asi největší dutinu ze všech odrůd. Ačkoliv na počet plodů patří k nadprůměrným, jsou tyto plody lehké a hmotnostní výnos je tudíž podprůměrný. Opačným případem je odrůda Florence, která odrodí zhruba stejný počet plodů, ale protože jsou plné téměř bez dutiny, tak jejich hmotnost je podstatně vyšší. Závěr žebříčku obsadili „staré“ tradiční odrůdy (Frikonsa, Zefýr, Bounty, Kama), které mají sice nižší výnos, ale díky nezaměnitelné „jahodové“ chuti jsou stále žádané. Je to tím, že velká část tradičních odrůd má svůj původ v královně jahod minulých let Senga Sengáně, proto ta úžasná chuť.
Možná ještě důležitější než samotný výnos  je vhodná odrůdová skladba. Jelikož jsme při pěstování jahod odkázaní  na rozmary počasí, každoročně se některá odrůda „nepovede“. Buď zmrzne, postihne ji sucho nebo naopak silné deště a s tím spojené plísně. Je proto dobré mít širší odrůdovou škálu od nejranějších po pozdní a tím máte jistotu, že jahody sklidíte. My v Turnově jsme díky široké odrůdové skladbě v letošním roce sklízeli jahody v rekordně dlouhém období od 26.května (odrůdy Prima a Kama) až do 12.července (odrůdy Florence a Pandora).
Pro dobrý výnos samozřejmě potřebujete mít na začátku kvalitní sadbu jahodníků. Druhou podmínkou je vhodná doba pro sázení. Tradiční období pro výsadbu je podzim (jaro je samozřejmě také možné), důležité je ale i vhodné počasí. Z tohoto důvodu doporučujeme za optimální dobu výsadby první polovinu září, kdy již tolik nehrozí tropické počasí jako v srpnu a stále máme zajištěn dobrý výnos v příštím roce. Srpnová výsadba může přinést větší výnos, ale většinou je to naopak, protože ne všechna sadba se přijme. V roce 2011 platilo, že srpnová výsadba byla díky teplu a suchu téměř katastrofa a čím déle se vysazovalo, tím byly výsledky lepší.
Slovo na konec: Výnos je samozřejmě parametr důležitý, ale pokud jahody pěstujete pouze pro vlastní potěšení, nelámejte si s ním hlavu a pěstujte takové jahody, které Vám chutnají a dělají Vám radost.
 
Ing.Dušan Louda                                                                                  ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
Jaké choroby mohou mít Vaše jahody
www.hobbyzahrada.cz

Jak si pojistit dobrou úrodu jahod a jiných plodů
www.novinky.cz
 
Jak se starat o jahodiště
www.novinky.cz

Co prinášejí jahody pro Vaše zdraví
vareni.cz/jahody/ 
 
Popínavé jahody, nebo šikovný podvod?
www.svet-bydleni.cz
 
NAŠI PARTNEŘI