AKTUALITY
Sazenice jahod
Již přijímáme objednávky pro jarní výsadbu, sazenice budeme expedovat v průběhu dubna, přesný termín zahájení prodeje bude zveřejněn podle průběhu jara.

 

Jablečný mošt
Taktéž u nás můžete zakoupit 100% jablečný mošt, 10ti litrový bag-in box za 240Kč.

 

Ovocné stromky, keře a růže
Prodej ovocných stromků, keřů a růží zahájen. Otevřeno máme Po-Pá 7.00 - 15.30hod a So 7.00-12.00hod.

 


 

Pomůcky k pěstování jahod


Pomůcky k pěstování jahod

Rádi bychom k prodeji sadby jahod nabídli nejen radu jak jahody ošetřovat, ale i kvalitní a vyzkoušená hnojiva, prostředky na ochranu zdravého porostu, substráty a další pomůcky, které jsou k úspěšnému pěstování potřeba.


Náš doporučený postup

Kvalitně připravené stanoviště pro jahody je nezbytný základ pro úspěšné pěstování. Pokud sázíme do volné půdy, je dobré zlepšit kvalitu zeminy substrátem připraveným speciálně pro jahody. Substrát vysypete na záhonek a promísíte se stávající zeminou. Vhodné je přidat hnůj (doporučujeme slepičí trus) nebo kombinované hnojivo (hnojivo pro jahody nebo Cererit). Čerstvý kravský hnůj je vyloženě nevhodný, jahodník potom trpí houbovými chorobami. Pokud sázíte jahodník do květináčů, použijte substrát speciálně namíchaný pro jahodník. V případě, že se rozhodnete sázet jahodník do černé netkané textilie, doporučujeme před položením folie pokropit záhon roztokem fungicidu Ortiva, omezí se tím rozvoj houbových chorob pod zakrytím. Před samotnou výsadbou je vhodné kořeny sazenic namočit v roztoku přípravku Alliete, u odrůd náchylných na fytoftoru (Elsanta, Elvíra, Dagmar, Elista…) je to zcela nezbytné. Po výsadbě je důležitá zálivka, kterou je ideální provést roztokem Lignohumátu. Pokud pěstujete jahodník na celodenně osluněném pozemku, doporučujeme při teplotách nad 30°C jejich zakrytí bílou netkanou textilií.


Pravidla hnojení jahodových porostů

Na jaře přihnojujeme dusíkem (hnojivo pro jahody, ledek), před tvorbou poupat (začátkem května) je dobré provést zálivku roztokem Lignohumátu. Po sklizni se opět používá kombinované hnojivo jako po výsadbě (hnojivo pro jahody, Cererit). Na podzim je dobré zopakovat zálivku roztokem Lignohumátu pro lepší přezimování.


Chemická ochrana

  • proti slimákům – doporučujeme přípravek ND Ferramol, který na rozdíl od Vanishe nepodléhá rozpouštění deštěm
  • proti květopasovi – přípravek Decis nebo Karate
  • proti roztočíkovi – přípravek Vertimec
  • proti plevelům – přípravek Stomp nebo Lontrel
  • proti padlí – přípravek Talent
  • proti skvrnitosti – v prvním roce doporučujeme použití přípravků Dithane nebo Champion, starší porosty je lepší po sklizni posekat a napadené listy zlikvidovat
  • proti antraknóze – přípravek Ortiva
  • proti plísni šedé – přípravek Thiram nebo Teldor

Proti slimákům a květopasovi doporučujeme zasáhnout preventivně, protože jejich výskyt je dosti častý a na malých zahrádkách dokážou zlikvidovat celou úrodu. Proti ostatním chorobám bych zasahoval pouze v případě výskytu nebo při nepříznivým podmínkám (např.deštivé počasí, které je ideální pro plíseň šedou), tak aby chemických zásahů bylo jen nezbytně nutné množství.


Jak pomůcky k pěstování jahod získat?

Toto zboží je k dostání u nás ve středisku na Vrchhůře v Turnově, nebo si ho můžete objednat a my Vám ho zašleme poštou (přepravní službou).

DOPORUČUJEME
ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
Jaké choroby mohou mít Vaše jahody
www.hobbyzahrada.cz

Jak si pojistit dobrou úrodu jahod a jiných plodů
www.novinky.cz
 
Jak se starat o jahodiště
www.novinky.cz

Co prinášejí jahody pro Vaše zdraví
vareni.cz/jahody/ 
 
Popínavé jahody, nebo šikovný podvod?
www.svet-bydleni.cz
 
NAŠI PARTNEŘI